Badania prenatalne to badania diagnostyczne płodu prowadzone w okresie ciąży, których głównym zadaniem jest wczesne wykrycie wad wrodzonych i genetycznych. Ze względu na sposób ich wykonania, badania prenatalne dzielimy na inwazyjne oraz nieinwazyjne, do których zalicza się między innymi specjalistyczne testy. Jakie nieprawidłowości pozwalają wykryć nieinwazyjne testy prenatalne? W którym miesiącu ciąży należy je przeprowadzić?

Rodzaje nieinwazyjnych testów prenatalnych

W okresie ciąży wykonuje się szereg badań diagnostycznych, w których skład wchodzi między innymi badanie USG oraz nieinwazyjne testy prenatalne, w tym:

  • Test podwójny

Polega na badaniu krwi matki w pierwszym trymestrze ciąży. Pobraną próbkę bada się pod kątem poziomu AFP (białka płodowego) oraz beta-HCG. Na podstawie wyniku lekarz jest w stanie ocenić ryzyko wystąpienia wad wrodzonych płodu.

  • Test PAPP-A

Nazywany również testem podwójnym, umożliwia wyliczenie ryzyka występowania u dziecka wad genetycznych – tzw. trisomii polegającej na obecności dodatkowego chromosomu. Test PAPP-A polega na dokładnym oznaczeniu poziomu ciążowych markerów biochemicznych oraz przeprowadzeniu badania USG, co umożliwia wykrycie wad płodu wskazujących na zespół Downa, zespół Edwardsa lub zespół Pataua. Test przeprowadza się pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży.

  • Test potrójny

Wykonuje się go pomiędzy 17 a 20 tygodniem ciąży. Badanie skupia się na ocenie ilości następujących związków: alfa-fetoproteiny (AFP), wolnego estriolu oraz beta-HCG we krwi matki. Przeprowadzenie testu w szczególności zalecane jest kobietom, które zaszły w ciąże po 35 roku życia.

  • Test zintegrowany

Polega na przeprowadzeniu testu PAPP-A między 10 a 13 tygodniem ciąży oraz testu potrójnego po upływie 14 tygodnia ciąży.

Nieinwazyjne testy prenatalne – jak przygotować się do badania?

Jak sama nazwa wskazuje, nieinwazyjne testy prenatalne należą do grupy badań diagnostycznych, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Wszystkie wyżej wymienione testy można wykonać między innymi w Klinice Babka Medica.

Niezależnie od rodzaju wykonywanego testu prenatalnego, badanie polega jedynie na pobraniu krwi matki, w związku z czym nie wymaga od pacjentki żadnego specjalnego przygotowania. Co więcej, w tym konkretnym przypadku krew może zostać pobrana o dowolnej porze dnia, niezależnie od ilości spożytych posiłków i przyjętych płynów. Na wynik przeprowadzonego testu czeka się kilka dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here