Dlaczego bóle głowy występują w trakcie ciąży

Ból głowy to uciążliwa dolegliwość, która bardzo często występuje w trakcie ciąży. I choć sam ból głowy nie jest groźny dla życia czy zdrowia, zdecydowanie uprzykrza spędzanie spokojnego czasu przyszłej mamie. Nie trzeba go jednak zawsze cierpliwie znosić, gdyż są skuteczne i bezpieczne sposoby na ból głowy w ciąży, bo jak doskonale wiemy zażywanie środków przeciwbólowych nie wchodzi w grę. Niestety w niektórych przypadkach ból głowy występujący w trakcie ciąży powoduje inne niepokojące objawy i wtedy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Dlaczego bóle głowy występują w trakcie ciąży?

Bóle głowy w ciąży to bardzo powszechna dolegliwość, dlatego często się ją ignoruje. Ból głowy w większości przypadków nie sygnalizuje nic groźnego, jest jednak wyraźnym sygnałem, że młoda mama powinna zmienić styl życia. Rezygnacja z picia kawy w okresie ciąży jest zalecana przyszłym mamom, jednak kończy się to zazwyczaj bólem głowy, o czym wie każdy kto próbował kiedykolwiek zerwać z kofeinowym nałogiem. Bóle głowy wywoływane są m.in. stresem, siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zmęczeniem, hałasem, niewłaściwą dietą oraz przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów. Przyczyną dolegliwości są zmiany hormonalne, kobiety zauważają, że ból głowy w tracie ciąży najbardziej intensywny jest rano, zaraz po obudzeniu się oraz nasila się wieczorem przed pójściem spać. Bywają one szczególnie intensywne w pierwszym trymestrze ciąży. Wówczas takie bóle mogą być częste i intensywne. Później, gdy sytuacja hormonalna się stabilizuje, bóle przestają być aż tak uciążliwe.

Bezpieczne sposoby na ból głowy w ciąży

Najlepszym i jednocześnie, przynajmniej z założenia najprostszym sposobem na ból głowy w ciąży jest zmiana trybu życia.

  • Czas na relaks pomoże Ci opanować stres w ciąży. Ważne jest, aby zwolnić tempo życia i nie przejmować się wszystkimi problemami jak praca zawodowa czy obowiązki domowe, teraz priorytetem jest zdrowie przyszłej mamy.
  • Wysypiaj się, szczególnie w pierwszym trymestrze kobieta musi więcej spać, minimum 8-10 godzin na dobę, wpłynie to pozytywnie na kondycję psychiczną i nastrój przyszłej mamy oraz pomoże zregenerować zmęczony organizm kobiety.
  • Dotlenienie organizmu to kolejna bardzo istotna kwestia. Kobieta w ciąży powinna regularnie chodzić na długie spacery na świeżym powietrzu, co też zredukuje ból głowy w trakcie ciąży.
  • Regularne posiłki i odpowiednie ilości wody to również bardzo ważny aspekt, których brak wpływa na bóle głowy oraz źle wypływają na dziecko.
  • Inne popularne metody na ból głowy w ciąży to delikatny masaż twarzy wykonywany kolistymi ruchami oraz chłodne okłady na czoło.

Ból głowy w ciąży to zawsze nic poważnego?

Niestety nie zawsze ból głowy w ciąży jest czymś zupełnie normalnym. Większość kobiet bóle głowy miewa w pierwszym trymestrze ciąży, później bóle stopniowo ustają, niestety istnieją również inne rodzaje bólu głowy, a te mogą być objawem poważniejszego schorzenia, które nasila się w trakcie ciąży. Sygnały, które powinny zaniepokoić przyszłą mamę to ból, który jest znacznie silniejszy niż ten, który znany był przed ciążą, szczególnie, gdy bólowi towarzyszą problemy ze wzrokiem, drgawki, gorączka, nudności czy obrzęk kończyn i twarzy, oraz niepokojąco wysokie jest też ciśnienie. Problemy neurologiczne, które są w jakikolwiek sposób związany z mózgiem, stanowią ponad 30% przyczyn śmierci wśród ciężarnych kobiet, dlatego tak ważne jest aby jak najszybciej udać się do lekarza, w celu wykrycia i leczenia schorzenia.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.