Właściciele psów pragną, by ich pupile cieszyły się dobrym zdrowiem, długo zachowały dobrą kondycję i piękny wygląd. W trosce o zdrowy wygląd czworonoga powinniśmy każdego dnia znaleźć czas na jego pielęgnację. Zabiegi pielęgnacyjne to dobry moment na nawiązanie i utrzymanie emocjonalnej więzi z naszym pupilem.

Szczotkowanie

Częstotliwość pielęgnacji i jej rodzaj należy dobrać nie tylko do gustu zwierzęcia, ale przede wszystkim do jego rasy. Każdego psa powinno się szczotkować co najmniej raz w tygodniu, a psy długowłose codziennie. Szczotkowanie to zabieg pielęgnacyjny mający na celu poprawę ukrwienia skóry oraz usunięcie martwych włosów i martwego naskórka. Po takim zabiegu sierść staje się lśniąca i miła w dotyku, włosy nie plączą się i znacznie lepiej chronią zwierzę przed warunkami atmosferycznymi.

Szczotkowanie należy rozpocząć od głowy i przesuwać szczotkę lub grzebień w kierunku ogona. Jeżeli nasz pupil broni się przed szczotkowaniem, należy tę czynność skojarzyć mu z czymś przyjemnym – z przytulaniem czy głaskaniem. W przypadku problemów z rozczesaniem sierści warto zastosować specjalny preparat ułatwiający rozczesywanie.

Kąpiel

Ważnym elementem pielęgnacji jest kąpiel zwierzęcia. Można ją wykonać w wannie, pod prysznicem lub w dużej misce. Większość psów boi się kąpieli, dlatego przed wykonaniem zabiegu warto je uspokoić. Psa nie wolno kąpać zbyt często. Wystarczy 2-3 razy w roku. Zbyt częste kąpiele pozbawiają skórę zwierzęcia warstwy lipidowej. Do kąpieli należy używać specjalnych szamponów, które można nabyć w sklepach zoologicznych.

Profilaktyka przeciwpasożytowa

Pamiętajmy też, by systematycznie oglądać sierść zwierzęcia i sprawdzać, czy nie zagnieździły się w niej pasożyty – pchły lub kleszcze. Jeżeli zauważymy któregoś z nich na skórze pupila, koniecznie udajmy się do weterynarza, który usunie intruza i poda odpowiednie leki zapobiegające pojawianiu się pasożytów.

Zbilansowana dieta

W trosce o zdrową sierść niezbędne jest odpowiednie żywienie czworonoga. Właściwie zbilansowana dieta, odpowiednia ilość witamin i minerałów zapewniają wzrost mocnego, zdrowego włosia. Dobrej jakości karma dla psa zawiera optymalną ilość składników odżywczych, nie ma więc potrzeby uzupełniania diety zwierzęcia w dodatkowe preparaty witaminowe.

Jeżeli mimo odpowiedniej pielęgnacji i zbilansowanej diety wygląd sierści nagle się pogorszy, może to wskazywać chorobę. W takiej sytuacji należy udać się z pupilem do weterynarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here