Przed nami upragnione i długo wyczekiwane wakacje. Dzieci i młodzież myślą już o wakacyjnych wyjazdach, dorośli o urlopach, których nie mogą się doczekać. Po wakacjach siedmiolatków czeka ważny moment w życiu – rozpoczęcie nauki w szkole. Dla większości dzieci będzie to ogromne przeżycie, siedmiolatek wejdzie w nowe środowisko, rządzące się swoimi prawami. Skok z beztroskiego przedszkola do szkoły, która wymaga samodzielności może być dla dziecka stresujący.

Opowiadajmy o szkole

Warto już na początku wakacji zacząć przygotowywać dziecko do szkoły. Opowiadajmy dziecku o własnych przeżyciach związanych z rozpoczęciem nauki w szkole, o swoich pierwszych dniach, o koleżankach i kolegach, przyjaciołach, których tam poznaliśmy. Może te przyjaźnie przerwały długie lata i nasza pociecha zna ich jako ciocie i wujków. Pokażmy też dziecku nasze zdjęcia ze szkoły podstawowej.

Opowiedzmy dziecku o tym, co będzie robiło w szkole. Jakiś czas przez rozpoczęciem roku szkolnego postarajmy się o podręczniki. Przejrzyjmy je wspólnie z naszą pociechą, zapewnijmy, że w razie jakichkolwiek problemów może się do nas zwrócić o pomoc.

Nie wolno straszyć dziecka szkołą. Nawet jeśli obawiamy się, że sobie nie poradzi, nigdy nie mówmy mu o tym. Kilkulatkowi nie należy też przekazywać żadnych złych wiadomości na temat placówki, nauczycieli czy innych uczniów.

Uczmy dziecko samodzielności

Dziecko w szkole musi być o wiele bardziej samodzielne niż w przedszkolu. Zacznijmy więc wymagać, by samodzielnie posprzątało zabawki, niech samo wybierze ubrania i je założy. Wyćwiczmy z dzieckiem umiejętności niezbędne w szkole, np. wiązanie butów.

Wspólne zakupy wyprawki szkolnej

Razem z dzieckiem wybierzmy się po zakupy wyprawki szkolnej. Wspólnie też przygotujmy kącik do nauki – wybierzmy biurko, wygodne krzesło, zadbajmy o odpowiednie oświetlenie . Miejsce do nauki powinno być ciche, spokojne, takie, w którym świeżo upieczony uczeń będzie mógł się skupić.

Wytłumaczmy dziecku, że szkoła to nie tylko nauka. To również wycieczki, wyjścia do kina, do teatru, zabawy szkolne, klasowe imprezy, andrzejki, mikołajki. Zapewnijmy dziecko, że rozpoczęcie edukacji szkolnej nie oznacza końca zabawy i czasu wolnego. Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto pokazać dziecku szkołę i drogę z domu do szkoły. Jeżeli istnieje taka możliwość, niech przyszły uczeń pozna swoją wychowawczynię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here