Usypianie dziecka to podstawowa umiejętność dla każdego świeżo upieczonego rodzica, jednak na początku wydawać się może wydawać się ona trudna i skomplikowana, zwłaszcza gdy dziecko z różnych powodów nie chce zasypiać. Nie ma jednej, skutecznej metody na usypianie dzieci, warto wypracować własną, ponieważ to co sprawdzi się u jednego malucha, niekoniecznie będzie skuteczne u drugiego, istnieją jednak ogólne zasady, na które warto zwrócić uwagę, podczas usypiania malucha.

Ile czasu powinien przesypiać noworodek, a ile starsze dziecko?

Im nasze dziecko jest starsze, tym zmniejsza się czas, który powinno przesypiać. Na samym początku, od narodzin do ok. 3. miesiąca życia optymalnym czasem snu dla małego dziecka jest 14-17 godzin dziennie. Między 4. a 11. miesiącem życia, niemowlę powinno przesypiać od 12 do 15 godzin dziennie. Dziecko jednoroczne i dwuletnie powinno przesypiać w ciągu dnia od 11 do 14 godzin, a w wieku 3 do 5 lat – 10 do 13 godzin.

Najważniejsze zasady przy usypianiu dziecka

Podczas usypiania niemowlaka, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad, które mogą bardzo usprawnić usypianie. Przede wszystkim powinniśmy postarać się wprowadzić stały plan dnia, tzw. cykl, który będzie charakteryzował się powtarzaniem danych czynności o pewnej godzinie. Gdy będzie zbliżać się godzina snu dziecka, wykąpmy dziecko, połóżmy je do łóżeczka, zaśpiewajmy kołysankę, poczytajmy bajkę. Ważne, abyśmy wykonywali te czynności codziennie w określonej godzinie, aby maluch po prostu „podłapał” ten tryb.

Starajmy się również kłaść do łóżka i usypiać dziecko, gdy widzimy, że jest senne – wtedy łóżeczko będzie kojarzyło mu się ze spaniem. Zapewnijmy mu dobre warunki do zasypiania i zadbajmy o jego dobre samopoczucie, gdy znajdzie się już w łóżeczku. Nie zostawiajmy go samego, towarzyszmy mu, aż uśnie.

Dzięki aktywnościom w ciągu dnia, dziecku jest łatwiej zasnąć wieczorem, dlatego zapewnijmy naszemu maluchowi dzień pełny w różnego rodzaju atrakcje – zabawę, śmiech, rozmowy. Spacery, zabawy i inne atrakcje powinny odbywać się o tej samej porze, aby przyzwyczaić dziecko do rytmu „dzień – noc”.

Czasami możemy również sięgnąć po herbatkę ułatwiającą dzieciom zasypianie np. Herbatkę Słodkich Snów Humana Baby.

Kiedy niespokojny sen niemowlaka powinniśmy skonsultować z lekarzem?

Sen niemowlaka różni się od snu dorosłego człowieka (zobacz: https://humana-baby.pl/blog/zdrowy-sen-niemowlaka/). Podczas gdy u dorosłych 25% snu stanowi faza snu płytkiego, tak u niemowląt jest to aż 50%. Dlatego tak łatwo jest wybudzić naszego malucha. Nie martwmy się więc, że dziecko budzi się w nocy z płaczem. Płacz u małego dziecka, sam w sobie, nie jest sygnałem do niepokoju. Sprawa ma się jednak inaczej, gdy towarzyszą temu objawy takie jak gorączka czy zwiększona potliwość – wtedy konieczna może być konsultacja z lekarzem pediatrą.

Zaniepokoić może nasz także niestabilność oddechowa u dziecka. Bardzo krótkie przerwy w oddychaniu mogą być czymś naturalnym, jednak dłuższe, trwające ok. 15-20 sekund mogą sygnalizować problemy ze zdrowiem dziecka, dlatego warto obserwować naszego malucha i w razie wątpliwości udać się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here