Zabawki dla dzieci w obecnych czasach to nie problem. Pomysłowo zrobione, według najwyższych standardów jakości, o różnych fakturach i wzorach. Przykuwają spojrzenia malucha, ale też rozwijają jego zdolności poznawcze czy manualne.

Przez zabawę do nauki

Już od najmłodszych lat trzeba zadbać o prawidłowy rozwój psychofizyczny malucha, dlatego zakup różnych edukacyjnych zabawek jest jak najbardziej uzasadniony. Maleńkie dzieci są bardzo ciekawe świata, poznają kształty, badają faktury przedmiotów, dotykają, patrzą i oceniają. Już roczne dziecko potrafi naśladować ruchy wykonywane przez  mamę i umie przewidywać jej działania. Dokonuje już wartościowania, wybierając  ulubione zabawki, a inne odrzucając.  Maluch uczy się poprzez powtarzanie danej czynności kilkakrotnie i uwielbia rozwiązywać małe – wielkie problemy.  Stworzenie im odpowiedniego gruntu do doskonalenia tego typu umiejętności jest bardzo ważnym daniem rodzica. Przede wszystkim musi być to bezpieczne miejsce, gdzie dziecko będzie czuło się swobodnie, np. miękki kocyk i kilka większych poduch rozłożonych na podłodze. Kolejna spawa to dobór odpowiedniego rodzaju zabawek stosownie do wieku dziecka.

Czas to pieniądz

Zabawki to jednak nie wszystko. Trzeba razem z dzieckiem bawić się, uczyć go poznawać świat w bogactwie jego dźwięków , kształtów i kolorów. Niestety w dzisiejszych czasach często bardzo trudno wygospodarować dla dziecka więcej czasu. Praca, służbowe wyjazdy i zmęczenie często dają się we znaki. Co wtedy robić? Konieczne jest znalezienie dobrej opiekunki, kompetentnej, która pomoże dziecku efektywnie spędzać czas. Musi być to osoba kompetentna, która wie, czego i na jakim etapie maluch potrzebuje. Jak ją znaleźć? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „niania w Poznaniu”, aby ukazało się mnóstwo linków, prowadzących do firm czy osób prywatnych oferujących profesjonalną opiekę and dzieckiem.

Maty edukacyjne

Ostatnie lata pokazały, jak bardzo dobrym rozwiązaniem dla dzieci są maty edukacyjne. Kolorowe, miękkie i pożyteczne – zaskakują zawsze pomysłem na bajecznie barwną naukę najmłodszych. Mniejszym dzieciom watro kupić matę z pałąkiem, do którego będą przyczepione różne zabawki. Mogą t być  grzechotki i pluszaki, wielobarwne i wydające różne dźwięki po dotknięciu. Dziecko leżąc na podłodze, obserwuje je, może dotykać i śledzić ich ruch.

Kolejny rodzaj maty, już dla trochę starszych dzieciaków, to kolorowy plac zabaw. Może być to ulica z samochodami, bądź las ze zwierzątkami. Wybór jest ogromny. Tego typu zabawka może mieć zróżnicowaną fakturę, elementy piszczące, szeleszczące  i inne pomysłowe gadżety absorbujące uwagę malucha.

Kupując tego typu maty, trzeba zwracać uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane, grubość i rozmiar, aby dziecko miało swobodę ruchów i wygodę. Mata nie może być ani za mała, ani za duża, warto, aby miała podwyższane boki i była mocno kolorowa.  Często jest wyposażona w różne dodatkowe akcesoria np. poduchy i lusterka. Mata edukacyjna uczy koordynacji ruchowej, spostrzegawczości i logicznego myślenia, a przede wszystkim jest świetną formą zabawy.

Zestawy tematyczne

Trochę starszym dzieciom można kupić klocki, układanki, bądź zestawy złożone z kilku elementów, które wymagają ułożenia i dopasowania ich do siebie. Może to być np. farma ze zwierzątkami lub plac zabaw czy domek. Podczas układania dziecko będzie uczyło się logicznego myślenia i rozwijało swoją wyobraźnię. Najlepiej, aby były to zestawy kolorowe i ciekawe wizualnie dla dziecka.

Kolorowanki

Dzieci lubią kolorować, rozwiązywać quizy i łamigłówki. Dlatego też, jeśli maluch troszkę podrośnie, warto kupić mu zestaw malowanek, najlepiej połączonych z tekstem. Każdy kolejny pokolorowany obrazek uczy dziecko kreatywności i skupiania uwagi na danej czynności. Maluch rozwija się też manualnie, łączy i dobiera kolory oraz poznaje nowe kształty. Malowanki rozwijają też pamięć i pomagają poznawać świat – ludzi, zwierząt czy roślin. Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla dziecka są książeczki do kolorowania z obrazkami opatrzonymi angielskimi słówkami. Dziecko może uczyć się przez zabawę obcego języka.

Dziecko będzie prawidłowo się rozwijało, jeśli otrzyma dużo miłości i wsparcia ze strony najbliższych. Dobrze wypełniony czas zaprocentuje na pewno w przyszłości efektywniejszą nauką i umiejętnościami radzenia sobie w szkole, a później w dorosłym życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here