Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Czy brak miesiączki to pierwsza i najważniejsza przesłanka, że jesteśmy w ciąży? Jakie są dodatkowe oznaki ciąży? Pierwsze objawy można łatwo przegapić, gdyż wczesne oznaki zapłodnienia mogą pojawiać się w różnych dniach cyklu menstruacyjnego. Wątpliwości najskuteczniej rozwieje wizyta u lekarza, ale wcześniej już można rozpoznać czy faktycznie jesteśmy w ciąży. Jak zatem rozpoznać ciążę i w jaki jeszcze sposób ten stan się objawia?

Pierwsze objawy ciąży – kiedy?

W pierwszych tygodniach objawy ciąży nie zawsze są łatwe do zauważenia, dlatego że większość z nich pojawia się też przy zwykłym przeziębieniu czy zatruciu pokarmowym, więc kobiety raczej nie podejrzewają, że spodziewają się dziecka. Zupełnie inaczej ma się sprawa, gdy kobieta chce zostać mamą, wtedy występuje tendencja do nadinterpretacji symptomów np. grypy jako wczesnych objawów ciąży.

Pierwsze objawy ciąży – jakie?

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już po około 10 dniach od zapłodnienia i są związane z samopoczuciem. Kobieta staje się wtedy nerwowa, niespokojna z widoczną huśtawką nastrojów gdy w jednej chwili ma ochotę skakać z radości by za chwilę popaść w przygnębiający dołek. W pierwszej fazie ciąży często kobieta odczuwa zwiększony lub przeciwnie zmniejszony apetyt, nadmierną senność, zmęczenie czy osłabienie organizmu objawiające się np. zawrotami głowy. Jaka jest kolejność pojawiających się objawów?

  1. Wahania nastroju to pierwszy wczesny objaw ciąży. Napady płaczu i złości, rozdrażnienie początkowo są dla przyszłej mamy niezrozumiałe, jednak kiedy w jej głowie zakiełkuje myśl, że to nie muszą być objawy przemęczenia i zaczniesz domyślać się, iż to może być ciąża, istnieje duże prawdopodobieństwo, że samopoczucie psychiczne się poprawi.
  2. Ciągłe zmęczenie jest spowodowane tym, że organizm zaczyna przygotowywać się do wielkiego wysiłku, jakim jest ciąża. Dlatego uczucie zmęczenia, związane jest właśnie ze zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety. Tego typu zmęczenie należące do wczesnych objawów ciąży można odróżnić tym, od tego codziennego, że trwa znacznie dłużej.
  3. Zmniejszony lub zwiększony apetyt jest jednym z wczesnych objawów ciąży. W tym wypadku nie można kierować się myślą, że jeśli nie jesz za dwóch to nie jesteś w ciąży, bo kwestia apetytu to sprawa indywidualna. Zachcianki pokarmowe różnego rodzaju jak ogórki kiszone jedzone na przemian z lodami lub smaki, których wcześniej młode mamy nie lubiły to też nie do końca prawdą, bo u każdej kobiety te objawy mogą występować w różnym nasileniu. Przyczyną najprawdopodobniej jest zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego w okresie ciąży.
  4. Tkliwe piersi to kolejny objaw w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Piersi stają się wtedy nabrzmiałe i tkliwe, oraz również cięższe i większe. Jest to spowodowane tym, że komórki gruczołowe, które później mają produkować pokarm ulegają powiększeniu. Panom spodoba się zapewne wizja powiększonego biustu, który staje się lepiej ukrwiony, niestety piersi są tak tkliwe, że uczucie dyskomfortu doskwiera kobiecie niemal bez przerwy, a każdy dotyk powoduje ich ból.
  5. Brak miesiączki to najbardziej znany objaw, który może sugerować, że kobieta jest w ciąży. W przypadku kobiet, które mają jednak nieregularne miesiączki, brak wiedzy, że są w ciąży może trwać nawet kilka miesięcy. Brak miesiączki też jednak może być mylący. Wszystko przez to, że czasem w wyniku zagnieżdżania się zarodka w macicy pojawia się krwawienie, które charakteryzuje się tym, że jest krótsze niż zwykła menstruacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here