Jakie zabawki dla dziecka kupić?

Już niedługo czekać nas będą wielkie świąteczne zakupy i przygotowania. Jedni będą szukać choinek, inni dekoracji świątecznych, ale wszystkich nas czekają wydatki i problemy z zakupem zabawek dla dzieci. Co tym razem kupić? Dzieci mają już praktycznie wszystko, na co więc postawić w tym roku? Wszystko zależy oczywiście od wieku dziecka, ale postaramy się podpowiedzieć, co może dzieci zainteresować.

Jakie cechy powinna posiadać dobra zabawka?

Obecnie w sklepach czy internecie widzimy niesamowicie szeroką gamę zabawek, wybór nie jest więc prosty. Decydując się na coś, trzeba mieć jakieś rozeznanie, ale czy reklama, efektywny wygląd lub znana marka to gwarancja dobrego zakupu? Niekoniecznie. Aby kupić odpowiednią zabawkę, trzeba najpierw ustalić, dla kogo ona ma być przeznaczona. Upodobania malucha będą zupełnie inne niż przedszkolaka. Na początku warto też ustalić jaki ma być cel zabawki, czy ma ona zajmować dziecko i pochłaniać jego czas, abyśmy mieli chwilę wolnego dla siebie, czy może chcemy aby zabawka odpowiednio rozwijała naszą pociechę przez naukę, edukację i zabawę.

Najlepsze zabawki nie tylko bawią, ale też rozwijają dziecko

Masowe zabawki najczęściej dostarczają dziecku gotowe rozwiązania, przez co powodują że dzieci stają się bierne, zaś dobra zabawka powinna poprzez zabawę uczyć, rozwijać i pobudzać aktywność malucha. Tak naprawdę im prostsza zabawka tym bardziej pobudza do zabawy. Dlaczego? Zabawki, które świecą, grają czy same się poruszają dla dziecka są bardzo atrakcyjne, ale tylko przez chwilę, dlatego często potem lądują w koncie. Często pomijane ze względu na brak „prestiżu” np. klocki drewniane czy plastikowe, otwierają przed dzieckiem wiele możliwości, gdyż mają nieograniczoną liczbę konfiguracji.

Jakie zabawki wybrać?

Gdy ustaliliśmy, dla jakiej grupy wiekowej ma być zabawka i jaki ma być jej cel, trzeba teraz „tylko” kupić odpowiednią zabawkę. Na opakowaniach często znajdziemy pierwszą podpowiedź, gdyż niektóre zabawki są przeznaczone dla dzieci od pewnego wieku.

Niemowlak z racji tego, że nie kontroluje swoich ruchów i nie jest w stanie dłużej skupić uwagi na jednym przedmiocie, potrzebuje zabawki z wyrazistymi kolorami, gdyż te łatwo przykują jego uwagę. Dzieci nieco starsze, które już potrafią się poruszać, bardzo szybko przetestują trwałość swoich zabawek, dlatego dobrze, jeśli będą one dosyć trwałe. Dla tej grupy dzieci idealne powinny okazać się wcześniej wspomniane klocki, które będą miały różne kształty. Warto też zwrócić uwagę na to, z czego zabawka jest wykonana, z jakich materiałów, gdyż prędzej czy później trafi ona do ust naszej pociechy. Zabawki dla dzieci kilkuletnich, czyli bardzo aktywnych ruchowo, powinny rozwijać ich zdolności manualne, więc znowu świetnym pomysłem są klocki, choć bardziej rozbudowane zestawy, warto zainwestować też w takie zabawki jak samochodziki czy rowerki biegowe.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here