Specjaliści w dziedzinie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wielokrotnie podkreślają, jak ważny wpływ na prawidłową aktywizację obszarów kompetencyjnych. Dzięki temu dziecko już od najmłodszych lat poszerza swoje doświadczenia językowe, uczy się wyrażać oraz nazywać emocje. Ponadto przedstawione w utworach literackich związki przyczynowo-skutkowe umożliwiają dziecko wysnucie własnych wniosków oraz odnajdywania zależności.

Samodzielne czytanie wymaga ze strony dziecka wiele wysiłku, jak również koncentracji. Koncentracja to niezbędna część dobrego rozwoju intelektualnego. Tego rodzaju aktywność to świetne lekarstwo na uniknięcie trudności w nauce, a przy tym doskonała zabawa, zarówno dla najmłodszych jak i rodziców. Zastanawiasz się, na jakie książki dla dzieci zwrócić uwagę? W poniższym artykule przedstawimy Ci kilka propozycji utworów, które warto przeczytać.

Misja Feniks

Opowieść rozpoczyna się w antykwariacie. Czternastoletnie rodzeństwo- Julka i Julek zaprzyjaźniają się z właścicielem owego miejsca, które znajduje się naprzeciwko ich kamienicy. Podczas nieobecności bibliotekarza, młodzi doglądają jego biznesu. Ponieważ uwielbiają książki, nie sprawia im to większej trudności. Wtem okazuje się, że zaginął cenny obraz, który zawierał w sobie klucz do stworzenia eliksiru nieśmiertelności. Sprawy nieco się komplikują. W dalszej części utworu czytelnik zostaje przeniesiony ze współczesnej Warszawy, do Florencji, gdzie ówcześnie mamy XVI wiek. W związku ze skradzionym obrazem wybuchła afera. Okazuje się, że są w nią zamieszani główni bohaterowie, jak również Medyceusze, alchemik oraz podejrzane Bractwo Czarnego Kruka. Za wszelką cenę wszyscy chcą odnaleźć obraz, aby poznać recepturę eliksiru długowieczności. Szuka go między innymi pewna włoska mafia, sztab historyków, Interpol, mieszkańcy tamtejszej Florencji, jak również Julka i Julek. Komu uda się odnaleźć obraz jako pierwszy? Czy rodzeństwu uda pokonać się przeciwności losu i wrócić z powrotem do Warszawy? Dalsze perypetie bohaterów zostały szczegółowo opisane w książce.

Autorką utworu jest Ewa Karwan-Jastrzębska. W swoim dorobku posiada wiele dzieł skierowanych głównie dla dzieci i młodzieży. Na podstawie jej baśni o Misiu Fantazym została nakręcona seria filmów, emitowana w ponad sześćdziesięciu krajach. Dzięki temu nadal zdobywa nagrody na światowych festiwalach filmowych. Ponadto w jej dorobku artystycznym znajdziemy powieść o Vincencie van Goghu, pod tytułem “Loving Vincent”, która przyniosła kobiecie międzynarodową sławę.

Legenda Robinii

Każde dziecko z niecierpliwością czeka na ten wyjątkowy, jedyny dzień w roku jakim są jego urodziny. Wtedy zazwyczaj obdarowywuje się solenizanta prezentami. Tak było również w przypadku piętnastoletniej Robinii – bohaterki książki pod tytułem “Legenda Robinii”. Dziewczynka w dniu swojego święta otrzymała od rodziców niezwykły prezent. Był to samodzielnie wykonany przez nich łuk. Robinia miała także brata – Philipa, który podarował jej stary, tajemniczy medalion, który sam odnalazł.

Bohaterka utworu z utęsknieniem czekała na dzień, w którym będzie mogła samotnie oddalić się do lasu i wypróbować łuk. Od miejsca zamieszkania mogłaby oddalić się aż na ponad sto kroków. Solenizantka jest bardzo szczęśliwa. Pełna ekscytacji, przytula do siebie prezenty. Następnie zasypia, w oczekiwaniu na nowy, pełen wrażeń dzień.

Jednak niedługo później chwile szczęścia i radości przeradzają się w grozę i rozpacz. Okazuje się, iż w nocy ich osada zostaje napadnięta przez okrutnych rycerzy. Ich miejsce zamieszkania zostaje doszczętnie spalone. Rodzice Robinii i Philipa, w wyniku napaści ponieśli śmierć. Natomiast sam Philip zostaje porwany przez nieznanych nikomu rycerzy. Dziewczynka, która ocalała cudem, zostaje sama. Niemniej jednak nie poddaje się, decyduje się odnaleźć sprawców i pomścić śmierć rodziców. Ukrywa się w lesie. Znajduje schronienie w klanie młodocianych złodziei. Jest bardzo waleczna i odważna. Wykorzystuje cenne rady i nauki, które wpoili w nią rodzice. Wkrótce poznaje wodza klanu – Willa, który nie pała zbyt dużą sympatią do bohaterki, oraz Roberta, który jest najbardziej tajemniczy z całej grupy. Aby móc dołączyć do klanu, dziewczynka musi przejść bardzo trudną próbę. Czy uda się jej pokonać przeciwności losu? Czy poradzi sobie bez kochających i wspierających rodziców? Czy zło zostanie pokonane przez dobro?

Ta niesamowita historia jest bardzo realna, a przy tym wywołuje u czytelnika moc emocji. Dynamiczna akcja sprawia, że rozdziały czyta się w mgnieniu oka. Bohaterka wykazuje się bezgraniczną odwagą i siłą. Nie poddaje się i uparcie dąży do wyznaczonego celu.

Uzupełnieniem utworu są znajdujące się obok wyjaśnienia. Dzięki temu młody czytelnik jest w pełni zrozumieć tę książkę oraz poszerzyć swoją wiedzę. Niemniej jednak treść książki jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Ciężkie, wymagające wielu poświęceń życie młodej bohaterki niewątpliwie wywoła wiele wzruszeń, niezależnie czy masz 5, 10 czy 50 lat!

Amelka

Główną bohaterką utworu jest jedenastoletnia dziewczynka. Amelka mieszka wraz z rodzicami mieszka w maleńkiej wsi – Bolki Małe. Większość swojego wolnego czasu dziewczynka spędza na zabawie z przyjaciółmi. Bohaterka jest bardzo rezolutna i ambitna. Dzięki swoim zwariowanym pomysłom, często w domu musi odbywać kary, związane z pomocą w domu. Należą do nich między innymi: opieka nad piątką młodszego rodzeństwa, zmywanie naczyń czy mycie podłogi. Dziewczynka jako najstarsza z rodzeństwa, oprócz zabawy z bliskimi przyjaciółmi, ma jeszcze sporo dodatkowych obowiązków.

Amelka od dawna marzy o zagraniu w filmie. Chce zostać światowej sławy aktorką filmową. Niestety, miejsce zamieszkania uniemożliwia jej te ambitne plany. Wszystko zmienia się podczas dziesiątych urodzin dziewczynki. Rodzice, aby wyniośle świętować urodziny swojej córki przygotowują tort. Podczas dmuchania świeczek, Amelka myśli o marzeniu. Niewątpliwie jest to zagranie w filmie. Nieoczekiwanie, następnego dnia w Bolkach Małych zjawia się ekipa filmowa. Okazuje się, że reżyserzy chcą nakręcić film. Dziewczynka nie zamierza zaprzepaścić takiej szansy. Szczególnie, że może się ona nigdy więcej już nie powtórzyć. Czy uda się jej zagrać główną rolę w filmie?

Autorka – Katarzyna Majgier, w treści swojego utworu opisała bardzo mądrą, pouczającą historię. To opowieść nie tylko o przyjaźni, zabawie, radościach płynących z okresu dzieciństwa, jak również o marzeniach, które dla człowieka, a przede wszystkim dziecka często wydają się dalekie i odległe. Czytelnik z pewnością nie zostanie zawiedziony przedstawioną w ciekawy sposób treścią. Książka ta została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego.

Dziewczyna z białym psem

Utwór rozpoczyna się nawiązaniem do baśni o dwóch księżniczkach. Rodzice jednej z nich byli niegdyś bardzo bogaci. Mieszkali w pięknym domu, ojciec prowadził firmę, a dziewczynka chodziła do najlepszej szkoły. Jednak na kraj najechali przybysze z innego kraju. Różne czynniki spowodowały, iż owa firma upadła. W wyniku ojciec bohaterki zmuszony był wyjechać za granicę. Druga z księżniczek nie miała w życiu tyle szczęścia. Jej ojciec jeszcze, gdy była mała pokochał inną kobietę i opuścił swoją rodzinę.

Te pięknie przedstawione księżniczki, to główne bohaterki książki pod tytułem “Dziewczyna z białym psem”- Anny Booth. Dziewczynki łączą jedynie więzy krwi, ponieważ są bliskimi kuzynkami. Poza tym nie mają ze sobą kontaktu. Jessie- bohaterka, której tata wyjechał za granicę jako jedyna odwiedza swoją schorowaną babcię. Natomiast jej kuzynka – Fran, swoje problemy zaspokaja tym, że prześladuje słabszych. Nieoczekiwanie babcia dziewczynek potrzebuje pomocy. Okazuje się, że niedawno przygarnęła szczeniaka, a na czas pobytu w szpitalu nie miałby się nim kto zaopiekować. Jessie wraz ze swoją mamą decydują się na przygarnięcie pupila. Już pierwszego dnia dzieje się coś niezwykłego. Podczas spaceru dziewczynki z psem, na spotkanie wychodzi jej kolega z klasy, który nigdy wcześniej z nią nie rozmawiał i proponuje, aby Jessie wraz ze swoim czworonogiem wzięła udział w szkoleniu psów, które organizuje jego mama. Bohaterka chętnie się zgadza. Jednak zanim dziewczynka wybrała się na spotkanie, do jej rąk dostało się tajemnicze pudełko. Bez zastanowienia bohaterka zdecydowała się go otworzyć. Ku jej zdziwieniu w środku było zdjęcie przedstawiające kobietę z pupilem, niemal identycznym, jak ten, którego powierzyła jej babcia. Oprócz tego było tam wiele listów zaadresowanych do staruszki. Tajemnicza fotografia sprawia, że wszystko powoli zaczyna układać się w całość. Przeszłość, jak i teraźniejszość łączą się w jedną, niezwykłą historię. Przeszłość sięga czasów wojennych. Czy Jessie uda się poznać historię rodziny, o której nikt nic nie wie?

Utwór ten pozwala czytelnikowi na wyłapanie już pierwszych symptomów zła w otaczającym nas świecie. Treść utworu pozwala zauważyć różnice zachodzące w społeczeństwie i relacjach międzyludzkich. Jedna, mała iskra wystarczy by wzniecić negatywne emocje oraz różnego rodzaju konflikty wśród ludzi. Ponadto poruszana jest kwestia złego traktowania zwierząt. To bardzo wartościowa i mądra opowieść.

Kwadrans

Opowieść rozpoczyna się od momentu przeprowadzki głównego bohatera – Filipa, wraz z rodzicami, do pewnej starej kamienicy. Pewnego dnia chłopiec znajduje w swoim pokoju tajemniczy kluczyk, służący do nakręcania zegara. W tym samym czasie autorka – Emilia Kiereś, przenosi czytelnika do wydarzeń, które miały miejsce sto lat temu. Okazuje się, że w tej samej kamienicy mieszkała niegdyś poważnie chora dziewczynka Ludwika. Z uwagi na swoją chorobę, nie mogła wychodzić na dwór w obawie przed gorączką. Nie mogła także bawić się z innymi dziećmi czy biegać po świeżym powietrzu. Dla Ludwiki możliwe było jedynie podziwianie odległego świata zza okna. Dziewczynka miała kochającego brata Jeremiego, który bardzo się o nią troszczył. Za wszelką cenę chciał, aby jego siostra wyzdrowiała.  Ówcześnie odbywał praktykę u zegarmistrza. Dla śmiertelnie chorej dziewczynki liczył się czas. Brat Ludwiki poznaje legendę o Zegarmistrzu Zegarmistrzów. Przepełnia go nadzieja, iż dzięki temu jego siostra może wyzdrowieć. Postanawia posunąć się krok dalej. Decyduje się wykraść zegar i tym samym zreperować go, jak chore serce Ludwiki.

Filip – współczesny mieszkaniec kamienicy odnajdując kluczyk, pragnie tym samym odnaleźć zegar. Tak też się staje. Chłopiec jest bardzo zdziwiony, a po głowie zaczyna snuć się myśl, czy uda mu się uratować czyjeś życie? Moc niebezpiecznych wyborów, niezrozumiałe dotąd wydarzenia, to wszystko ma wydarzyć się w ciągu jednego kwadransa. Mimo, że życie bohaterów oddzielone jest w czasie o sto lat, wszystko łączy się w całość.

Te dwie historie napawają czytelnika niezwykłym wzruszeniem. Dzięki prostemu językowi, są w pełni zrozumiałe dla dziecka. Opowieść napawa tajemniczością i zachęca do poznawania jej dalszej treści. Ponadto nawiązuje do miłości, jak również do wszelkich poświęceń. Ten bardzo wartościowy, ponadczasowy utwór literacki przybliża młodemu czytelnikowi poznanie najpiękniejszych wartości w życiu.

Róże w garażu

Wakacje to czas wypoczynku i zabawy. Niektórzy postanawiają wyjechać za granicę, inni zaś wybierają odpoczynek w pobliżu domu. W utworze, główni bohaterowie o imionach: Joasia, Jula, Karolina, Aga, Michał i Lolo wyruszają na działkę za miastem. Szóstka dzieci znajduje się pod opieką swoich mam. To dwie przyjaciółki ze szkolnych lat.

Joasia nadwyraz interesuje się przyrodą, wszędzie zabiera ze sobą specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu może przeprowadzać badania. Jula przez swoją rozbudowaną wyobraźnię, hoduje w krzakach niewidzialne tygrysy. Karolina czuje się nieco znużona, więc postanawia korespondować esemesowo z koleżanką. Aga zajmuje się hodowlą w kieliszku Owadka. Michał jest bardzo ambitny, tak więc zajmuje się tropieniem spraw, jako detektyw z Nowego Jorku. Z dziećmi jest jeszcze dwuletni Lolo, który z uwagi na wiek, głównie zajmuje się zabawą.

Okazuje się, że wcale nie było tak nudno, jak mogłoby się wydawać. Każde dzieci na swój indywidualny sposób przeżyło ten wypoczynek. Na drewnianym płocie pojawiały się kolorowe cukierki albo pizza. Ponadto wysnuły teorię, iż w opuszczonym garażu ktoś mieszkał. Nieznajomy lokator okazał się być miłą starszą panią. Warto wspomnieć jeszcze o czarownicy, miotle i kotach, które spacerowały w pobliżu działki. W zależności od płci, wieku, przeżytych doświadczeń – każde z szóstki przyjaciół widziało te zdarzenia inaczej.

Oprócz opisu beztroskiej zabawy dzieci, utwór nawiązuje do przyjaźni i troski o drugą osobę, jak również uczy okazywania szacunku i tolerancji, niezależnie od wieku. Autorka – Agnieszka Tyszka, w treści książki zawarła szczegółowy opis radosnych psot najmłodszych. Dzięki temu młody czytelnik jest w stanie przenieść się w czasie i razem z dziećmi przeżywać niepowtarzalne przygody.

Julek i Maja

Seria przygód “Julek i Maja” Ałbeny Grabowskiej jest przeznaczona w głównej mierze dla moli książkowych, jak również miłośników gier komputerowych. Główni bohaterowie – Julek i Maja razem z przyjaciółmi przeżywają mnóstwo przygód. Między innymi dostają się do wnętrza gry komputerowej, która jak się okazuje rozgrywa się w mózgu człowieka.

W kolejnych opowieściach bohaterowie podejmują próby uratowania Ali, która jest koleżanką Julka. W wyniku czego dochodzi do konfrontacji dwóch światów – wirtualnego i realnego, które nawzajem się przenikają. Następnie akcja przenosi się do świąt Bożego Narodzenia. Dwunastoletni chłopiec narozrabiał w szkole. W obawie przed konsekwencjami postanawia uciec ze szkoły. Po drodze spotyka piękną, tajemniczą postać, jakby Królową Śniegu, która pomaga mu się dostać do domu. Czwarta, a zarazem ostatnia część serii opowieści rozpoczyna się w momencie wejścia do gry prawdziwych ludzi – nie tylko ich awatarów. Spryt dzieci ratuje całą sytuację, bowiem gracze okazują się zdrajcami.

Seria opowiadań umożliwia młodemu czytelnikowi przenieść się w wirtualny świat. Dzięki szczegółowemu opisowi poszczególnych przygód, czytelnik jest w stanie utożsamić się z bohaterami tejże książki.

Podsumowanie

Czytanie książek dla dzieci odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego malucha. To dzięki nim już od najmłodszych lat najmłodsi mogą rozbudowywać swoją wyobraźnię, przez co łatwiej zrozumieć im otaczający świat. Treść poszczególnych utworów jest dobrana w zależności od wieku oraz potrzeb dziecka. Najlepsze książki przeznaczone dla maluchów w głównej mierze opisują perypetie bądź inne beztroskie zabawy. Zaś te dla nieco starszych dzieci są bardziej rozbudowane. Jedno jest pewne – z każdego utworu literackiego płynie morał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here