podrecznikdonaukiczytania

Edukacja przedszkolna to ogromnie ważny moment w życiu Twojego dziecka, który trzeba odpowiednio wspierać. To właśnie w przedszkolu dziecko będzie rozwijać swoje pierwsze talenty i zdolności, twierdzi Dorota Miązek – autorka książki „Sukces w nauce czytania. Zwierzaki 3″. W rozmowie z pisarką zdradzamy jak wydobyć z dziecka to co najlepsze i jak szukać talentów?

P.: W jaki sposób przedszkole może wspierać rozwój zdolności naszego dziecka?

D.M. Najlepszym miejscem do szybkiego rozwoju dziecka jest przedszkole, w którym nasza pociecha będzie stawiała pierwsze edukacyjne kroki. Edukacja przedszkolna to etap, w trakcie którego u dziecka pojawią się pierwsze talenty, zdolności. Zarówno nauczyciele z przedszkola jak i rodzice nie mogą przegapić tego momentu. Dlatego wybór przedszkola nie może być przypadkowy. Dla naszego małego „geniusza” wybierzmy placówkę, która stawia na indywidualne podejście i obserwację dziecka. Nauczyciel, który będzie wspierał przedszkolaka w sferze emocjonalnej, społecznej, fizycznej, nie tylko wyłuska daną zdolność u dziecka, ale również będzie potrafił rozwijać ten talent. Przykładem takiej placówki edukacyjnej dla dzieci jest Przedszkole „Tęczowy Świat Dziecka”.

P.: Zgodzi się Pani ze mną, że rozwijanie zdolności u dziecka to praca zespołowa, przedszkola oraz rodziców? Jakie zadanie stoi przed opiekunami?

D.M. To prawda. Moje rady dla rodziców? Postarajcie się popracować nad zdolnościami swoich dzieci wykorzystując czas, ich spontanicznych zabaw. Dlaczego? Ponieważ atmosfera zabawy jest najlepsza dla rozwoju dzieci i przyniesie najlepsze efekty. Patrzmy na nasze dziecko co robi i w trakcie zabawy zadawajmy zagadki, pytania związanie z tą aktywnością. Przykładowe pytania, znajdziemy w książce „Sukces w nauce czytania. Zwierzaki 3.

P.: Jakie pytania rodzice mają zadawać dziecku w trakcie zabawy? Nie chodzi tutaj o klasyczne pytania Co robisz? Podoba Ci się ta zabawka, prawda?

D.M. Chodzi oczywiście o pytania rozwijające myślenie twórcze. Proszę spojrzeć na te przykłady.
1. Jakie znasz np. zwierzęta, owoce, inne przedmioty? Szukamy zwierząt w najbliższym otoczeniu dziecka, przywołujemy wspomnienia, postacie z bajek. Opowiadamy nasze historie, których doświadczyliśmy ze zwierzętami. Drugi przykład. Co by było gdyby zwierzęta potrafiły prowadzić samochody? Oczywiście pierwsza odpowiedź, która przychodzi do głowy.. to nie wiem 🙂 Gdy chwilę się nad tym zastanowię, to oczami wyobraźni widzę mojego psa, który otwiera drzwi do samochodu i pomaga wsiadać, a więc czemu nie puścić wodzy fantazji i wspólnie z dzieckiem tworzyć bajkowe historie.

P.: Jaki jest cel tej zabawy z pytaniami? Jak ta metoda ma pomóc dziecku w rozwoju zdolności?

D. M. Dodam, że ważne jest by w tej zabawie wracać do wcześniej zadanych pytań. Tak, by przy każdym ponownie zadanym pytaniu, dziecko udzieliło coraz bardziej oryginalnej odpowiedzi. Cel tej zabawy ma więc zachęcić dziecko to udzielania coraz większej liczby odpowiedzi, w tym odpowiedzi kreatywnych. Zabawa ma pobudzić u przedszkolaka dziecięcą kreatywność, rozwijać jego obszary myślowe.

P.: Pani Doroto w przedszkolach jest coraz więcej dzieci, które wyróżniają się na tle innych różnego rodzaju zdolnościami. Co w sytuacji kiedy nauczyciel nie będzie pracował nad rozwojem takiego dziecka? Co z jego talentami?

D.M. Praca z dziećmi zdolnymi w przedszkolu musi być odpowiednio przygotowana i realizowana. Dziecko zaniedbane przez nauczyciela czy rodzica, nie rozwinie swoich uzdolnień samodzielnie. Potrzebuje kogoś w rodzaju mentora.

Co w sytuacji kiedy nie ma tej pracy nad zdolnościami? Przedszkolak niestety sporo traci, odstaje od reszty zdolnych dzieci, zauważa, że są w grupie dzieci, które lepiej śpiewają, rysują, czytają. W efekcie, takie dziecko będzie odnosiło gorsze wyniki w nauce na kolejnych szczeblach edukacji. W przedszkolu powstaną zaległości, zaniedbania talentów, których w późniejszym czasie nie będzie można nadrobić.

Szukasz dla swoje dziecka przedszkola, które zadba o prawidłowy rozwój Twojego malucha? Sprawdź Przedszkola Tęczowy Świat Dziecka w Łodzi, które korzysta z innowacyjnych metod nauczania CWN oraz ESE. To miejsce, gdzie Twoje dziecka będzie rozwijać wszystkie swoje zdolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here