Chrzest Święty jest niezwykle ważnym wydarzeniem nie tylko w życiu dziecka, ale również jego najbliższych. Dla rodziców oraz chrzestnych stanowi swego rodzaju wyzwanie wiążące się z odpowiedzialnością wynikającą z zobowiązania wychowania dziecka w duchu wiary poprzez dawanie mu odpowiedniego przykładu. W związku z tym, że do chrztu podawane są zwykle kilkomiesięczne dzieci, które nie pamiętają uroczystości, to warto podarować im wyjątkową pamiątkę z tak ważnego dla nich dnia.

Pamiątka chrztu od rodziców chrzestnych

Rodzice chrzestni odgrywają istotną rolę podczas samej ceremonii Chrztu Świętego, jak w późniejszym życiu dziecka służąc pomocą i wsparciem. Z okazji tak ważnego wydarzenia Ojciec i Matka Chrzestna starają się dziecku podarować wyjątkową i oryginalną pamiątkę, ale jej wybór często nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza jeśli zależy im na tym, aby drobny upominek podkreślał wyjątkowość i ważność uroczystości w oryginalny sposób go upamiętniał, a jednocześnie sprawił dziecku radość. Oto kilka propozycji na wyjątkowe pamiątki chrztu od chrzestnej i chrzestnego.

Pamiątka chrztu od Matki Chrzestnej

Zgodnie z dawną tradycją chrzestna kupuje ubranko na chrzest, szatkę oraz drobny upominek. Obecnie coraz częściej ubranko kupują rodzice, Matka Chrzestna ewentualnie służy pomocą w jego wyborze. Jeśli zaś je kupuje, to może je zapakować w ozdobne pudełko z piękną grafiką oraz dedykacją. Całość będzie stanowiła doskonałą pamiątkę na lata.

Natomiast jeśli chodzi o prezenty z okazji chrztu istnieje już spora dowolność. Warto jednak pamiętać, że nie musi być on kosztowny, czy przybierać formy koperty z pieniędzmi. Choć kwestie finansów można ewentualnie uzgodnić z rodzicami. Niemniej jednak nie należy zapominać o najważniejszym aspekcie Chrztu Świętego – wymiaru duchowego. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie choćby drobny upominek, ale stanowiący wyjątkową pamiątkę z tego wydarzenia na lata.

Matka Chrzestna może kupić zloty medalik, co jest bardzo często praktykowane. Jednak znacznie bardziej oryginalnym rozwiązaniem będzie na przykład eleganckie drewniane pudełeczko z piękną grafiką i personalizowaną dedykacją czy metryczką z drobnymi upominkami w środku.

Pamiątka chrztu w drewnianym i eleganckim pudełeczku z personalizowaną dedykacją może zawierać w różnych kombinacjach, na przykład:

  • pluszaka;
  • serduszko z kluczykiem;
  • książeczkę;
  • Biblię dla najmłodszych;
  • pudełeczko na pierwszy ząbek;
  • małą skarbonkę;
  • skarpetki i świeczkę na pierwszy roczek;
  • skrzynkę z odciskiem bobasa;
  • mini rameczkę na fotografię dziecka.

Dzieci uwielbiają pluszaki, dlatego mięciutki miś w ubranku z imieniem dziecka wraz z efektowną metryczką będzie także cudowną pamiątką chrztu, która sprawi maluchowi dużo radości. Oryginalną pamiątką chrztu będzie również zestaw kolorowych kredek w eleganckim opakowaniu z dziecięcą grafiką i dedykacją, które będą swego rodzaju symbolem znajdującym praktyczne zastosowanie – by świat dziecka zawsze był pełen kolorów, a same kredki rozwijały jego kreatywność i twórczość malarską.

Pamiątka chrztu od Ojca Chrzestnego

Zazwyczaj chrzestny kupuję gromnicę oraz prezent. Na pamiątkę chrztu może wybrać podobnie jak chrzestna eleganckie pudełeczko z wyjątkową i personalizowaną dedykacją oraz różną zawartością. Równie dobrym i niezwykle oryginalnym pomysłem będzie pamiątka chrztu z dedykacją oraz anielskimi skrzydełkami ozdobionymi brokatem (srebrnym czy złotym wedle uznania) umieszczonymi w drewnianej skrzyneczce. Inną propozycją może być zakup dziesiątki różańca z zakończeniem w kształcie aniołka umieszczony w gustownym opakowaniu z spersonalizowaną dedykacją.

Doskonałą i praktyczną pamiątkę chrztu będą stanowiły srebrne pierwsze sztućce z wygrawerowanym na rączkach uroczym zdobienia – na przykład serduszkiem ze skrzydełkami, gwiazdką oraz koroną.

Podobnie jak chrzestna Ojciec Chrzestny na pamiątkę chrztu może wybrać pluszaka z metryczką lub choćby uroczą poduszką z metryczką. Fajnym pomysłem jest również koszyk zawierający pluszaka, czapkę z ze sweterkiem oraz ceramiczną skarbonką z fajną grafiką i personalizownym napisem „Oszczędności + imię dziecka + na realizację marzeń”.

Uniwersalny prezent od chrzestnych – album lub księga pamiątkowa

Pamiątką chrztu, która nie traci na swojej aktualności będzie na przykład ramka na pamiątkowe zdjęcie z Chrztu Świętego z dedykacją w różnej postaci – np. życzeń czy metryczki. Zwłaszcza, że coraz większą popularnością cieszą się sesje zdjęciowe, także z okazji chrztu. W związku z czym elegancka ramka będzie idealnym miejsce na pamiątkowe zdjęcie.

Podobnie sprawa wygląda z księgami pamiątkowymi. Ich różnorodność sprawia, że każdy może znaleźć taką, która spełni jego oczekiwania.

Personalizowana księga pamiątkowa zawiera zwykle kilkanaście bądź kilkadziesiąt grubych stron, które można dowolnie zagospodarować:

– przyklejając zdjęcia pamiątkowe;
– uzupełniając życzeniami oraz wpisami gości;
– zdobiąc grafikami własnego projektu.

Możliwości jest na prawdę sporo, ich wybór to kwestia wyobraźni i kreatywności. Dzięki pełnej swobodzie w uzupełnianiu księga pamiątkowa z pewnością będzie stanowiła jedyną w swoim rodzaju pamiątkę chrztu na lata.

Owe propozycje mogą stanowić gotowe rozwiązanie bądź być jedynie inspiracją do zakupu wyjątkowej i oryginalnej pamiątki chrztu. Wybór pamiątki chrztu to zawsze kwestia indywidualna. Często rodzice chrzestni uzgadniają co będą kupować (wspólnie lub odzienie). Niemniej jednak drobny, ale personalizowany upominek będzie zawsze doskonałą propozycją.

Szukając idealnej pamiątki chrztu dla dziecka warto kierować się przede wszystkim tym, że liczy się właśnie gest. A im więcej w nim spersonalizowanych akcentów tym jego wartość sentymentalna i pamiątkowa rośnie. Poza tym dobrze by było, gdyby upominek ten przetrwał próbę czasy i nawet po latach stanowił trwałą pamiątkę z tego ważnego wydarzenia. Dlatego ramki, księgi pamiątkowe czy choćby drewniane metryczki bądź skrzyneczki z drobnymi upominkami stanową doskonałe rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here