Wybór pomiędzy podstawką a fotelikiem samochodowym nie powinien mieć miejsca. Jednak ze względu na popularność pierwszego rozwiązania postanowiliśmy przyjrzeć mu się bliżej i porównać z fotelikiem samochodowym w różnych aspektach: prawnym, ekonomicznym, bezpieczeństwa i wygody. Oto nasze spostrzeżenia.

Co mówią przepisy prawne na temat użytkowania podstawek? 

Przepisy europejskie dotyczące użytkowania fotelików samochodowych dotyczą posiadania przez nie homologacji ECE R44/03 i ECE R44/04. Przepisy zawierają informację o braku obowiązku stosowania oparcia w przypadku dzieci o wadze powyżej 15 kg. Według nich zalecane jest jedynie boczne podparcie obszaru miednicy, a takie posiadają podstawki samochodowe. Zatem w myśl przepisów używanie podstawki jest zgodne z prawem. Nie mniej jednak plecy, szyja i głowa dziecka pozostają niechronione, co w sytuacji kolizji, nie mówiąc o wypadku może spowodować znaczne obrażenia. Dlatego dla podstawek nie są przeprowadzane żadne testy bezpieczeństwa przez instytuty badawcze. Często błędnie sądzi się, że certyfikat CE jest gwarantem bezpieczeństwa, a on jedynie świadczy o dopuszczeniu towaru do sprzedaży. Jeśli jednak determinacją do zakupu jest nie dostanie mandatu, to podstawka jest dopuszczalna.       

Podstawka czy fotelik samochodowy – co jest korzystniejsze pod względem ekonomicznym? 

Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny trzeba zauważyć, że podstawka samochodowa jest wielokrotnie tańsza od fotelika samochodowego z grupy 15-36 kg z którym jest porównywana. Jej cena oscyluje w granicach kilkudziesięciu to stu kilkudziesięciu złotych, podczas gdy cena fotelika rozpoczyna się od górnej granicy dla podstawki, a kończy nawet na tysiącu złotych. Zatem różnica jest znacząca, ale odmienność w budowie także. Podstawka to nic innego jak wyprofilowany kawałek plastiku lub co gorsza styropianu ukrytego pod tajemniczym dla niezorientowanych konsumentów skrótem EPS. Foteliki wykonane są z kolei z solidnych tworzyw sztucznych i poddawane są szeregom testów i crush testów, czego nie uświadczymy w przypadku podstawek. Jeśli jednak, pomijając aspekty bezpieczeństwa i jakości wykonania, bierze się pod uwagę jedynie aspekt ekonomiczny to rzeczywiście podstawka spełni oczekiwania.   

Podstawka i fotelik samochodowy a kwestie bezpieczeństwa 

Najistotniejsze dla większości rodziców jest bezpieczeństwo dzieci, dlatego nie wybierają podstawek pozbawionych podparcia dla kręgosłupa, ochrony bocznej, a także zagłówka, a foteliki samochodowe, które posiadają dobre oceny w testach zderzeniowych ADAC i innych wiodących instytutów badawczych. Fotelik samochodowy pozwala na prawidłowe przeprowadzenie pasów bezpieczeństwa przez środek barków dziecka. W przypadku podstawki pas przesuwa się i uciska, co w przypadku kolizji również jest niebezpieczne. Przy zastosowaniu pasa biodrowego dziecko z podstawki może się wyśliznąć. Nie ma takiej możliwości w przypadku dobrze zamocowanego fotelika samochodowego. W przypadku uderzenia bocznego dziecko siedzące na podstawce jest pozbawione jakiejkolwiek ochrony.         

Podstawka a fotelik – wygoda poszczególnych rozwiązań 

Wiele osób uważa, że podstawki samochodowe są bardzo wygodne, gdyż wystarczy postawić je na kanapie samochodowej lub fotelu. Rzeczywiście tak jest, co jednak sprawia, że podstawka zupełnie pozbawiona jest stabilności. Foteliki samochodowe, zwłaszcza te wyposażone w podstawę do wpięcia fotelika ISOFIX, to gwarancja, że prawidłowego montażu, dzięki któremu dziecko jest bardziej bezpieczne. Ponadto wyposażony jest w zagłówek, co znacznie zwiększa komfort dziecka, zwłaszcza, że modele 15-36 kg posiadają regulację jego wysokości. W przypadku podstawki dziecko nie zawsze sięga do zagłówka kanapy, a ponadto jego głowa w ogóle nie jest zabezpieczona. W czasie wypadku działa na kręgi szyjne siła kilkuset kilogramów, stąd właściwa ochrona głowy i szyi jest istotniejsza niż bunt dziecka przed jeżdżeniem w foteliku, gdy ma 10-11 lat, a nie osiągnęło jeszcze wzrostu 150 cm. 

Fotelikiem samochodowy jest rozwiązaniem bezpiecznym, a podstawka jedynie takim, które uchroni przed mandatem. Nie ma się zatem nad czym zastanawiać. Fotelik samochodowy to jedyne słuszne rozwiązanie.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here