Pierwsza Komunia Święta to temat, który często jest przyczyną napięć między rodzicami, zatroskanymi o zewnętrzną oprawę uroczystości, a duszpasterzami, zwracającymi uwagę na wewnętrzne przygotowanie dziecka. Przyczyną tego typu niepokojów mogą być pytania i niejasności związane z uroczystością i jej przygotowaniem. Nasz poradnik na pewno rozwieje Twoje wątpliwości!

Co to jest Komunia Święta?

Komunia Święta jest to uroczystość katolicka, podczas której wierni przyjmują Eucharystię, czyli ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba i wina. Do Komunii Świętej powinien być dopuszczony każdy ochrzczony człowiek. Kościół stawia jednak istotne warunki, przed przyjęciem tego sakramentu. Po pierwsze – zachowanie takiej osoby musi być zgodne z nauką Kościoła. Po drugie – osoba, która chce przyjąć Komunię Świętą, powinna znajdować się w stanie łaski uświęcającej (nie może żyć w grzechu ciężkim). Po trzecie – warunkiem przystąpienia sakramentu jest wolność od kar kościelnych, takich jak ekskomunika i interdykt.

Komunia Święta – kiedy można przyjmować?

Przykazania kościelne mówią, że powinniśmy przyjmować Komunię Świętą, przynajmniej raz w roku (najlepiej w okresie Wielkanocnym, jednak w przypadku słusznej przyczyny można wypełnić ten nakaz w innym czasie). Katechizm Kościoła Katolickiego sugeruje także, aby przyjmować Komunię Świętą podczas udziału w każdej Eucharystii. Wiele osób rezygnuje z tego przywileju, nie wiedząc, czy na pewno mogą przyjąć Najświętszy Sakrament. Grzechy lekkie w niczym nie przeszkadzają – w końcu Komunia Święta nie jest nagrodą za życie bez skazy, a lekarstwem, które gładzi te powszednie przewinienia. Przeszkodą do przyjęcia Komunii Świętej są grzechy ciężkie, takie jak: opuszczenie niedzielnej Mszy Świętej, seks pozamałżeński, apostazja, używanie magii czy wróżbiarstwa, świadome kłamstwo itp. Jeżeli mamy problem co do rangi grzechu, warto skonsultować go ze spowiednikiem bądź innym kapłanem.

Pierwsza Komunia Święta – przygotowania

Pierwsza Komunia Święta udzielana jest najczęściej dzieciom, które ukończyły drugą bądź trzecią klasę szkoły podstawowej. Uroczystość organizuje się w okresie wiosenny (w maju bądź czerwcu, przed wakacjami szkolnymi). Pierwsza Komunia Święta powinna być udzielana w niedzielę, w godzinach przedpołudniowych. Ponieważ jest to ważna uroczystość parafialna, wystrój świątyni powinien być odświętny. Podobnie ubiór dzieci i gości – musi wskazywać na powagę Mszy Świętej.

Komunia w domu? A może w restauracji?

Po uroczystości kościelnej, obchody Pierwszej Komunii Świętej przenoszone są do domu bądź restauracji. Którą z tych opcji wybrać? Obie mają wady i zalety. Przyjęcie w domu na pewno będzie bardziej rodzinne i swobodne. Ta opcja wymaga jednak nienagannej organizacji, zatrudnienia pomocy, a także poświęcenia czasu na sprzątanie. Organizacja komunii w restauracji jest zdecydowanie mniej czasochłonna – wystarczy wybrać odpowiednią salę i ustalić menu. Wadą tego rozwiązania może być wysoka cena. Istnieją jednak wyjątki od reguły – Dwór Korona Karkonoszy oferuje organizację przyjęć najwyższej klasy w optymalnej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here