Wybieranie wózka spacerowego jest o tyle ważne, że przynajmniej raz dziennie rodzice powinni udawać się na wspólny spacer ze swoim dzieckiem. Dlatego nie warto stresować się posiadaniem sprzętu, które zarówno nie spełnia wymagań malca, jak i jego opiekunów.

Gdzie na spacery?

Kwestia tego, gdzie rodzina będzie jeździć wózkiem, jest priorytetowa. Zwykłe modele w żadnym razie nie poradzą sobie z drogami gruntowymi czy terenowymi. Jeśli rodzice preferują relatywnie proste chodniki, liczne parkowe alejki czy galerie handlowe, wystarczy wózek posiadający niewielkie kółka. Z kolei natrafiając w trakcie spaceru na grunt czy leśną ścieżkę standardowy wózek nie sprosta zadaniu. Rozsądniej będzie sięgnąć po lekki wózek z zamontowanymi większymi kołami lub taki z małymi przednimi i dużymi z tyłu. Decydując się na ten drugi wariant, zawsze będzie można podnosić przednie koła lub przeciągać spacerówkę na tylnych.

Ile lat ma dziecko?

Gdy chcemy kupić wózek niemowlakowi, ewentualnie lubiącemu drzemać starszakowi, niezbędne będzie zwrócenie uwagi na kilka aspektów. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że dzieci w trakcie spacerów przeważnie śpią. W wózku przewożącym dziecko w wieku od 6 miesięcy wzwyż musi być funkcja rozkładania oparcia. Jeśli jest młodsze, należy zakupić model pozwalający na płaskie odchylenie oparcia.

W trakcie słonecznych dni nie ma nic gorszego dla śpiącego malucha niż promienie słońca uniemożliwiające mu odpoczynek. Stąd optymalne jest sprawdzenie tego, jak bardzo budka wózka zasłania dziecko. W momencie, gdy nieodpowiednio, to pozostają dwie opcje: kupno nowej spacerówki z szerszą i dłuższą budką lub zamontowanie parasolki przeciwsłonecznej.

Gdy dziecko siedzi lub śpi w wózku spacerowym, nie będzie mu się podobać to, że jego nogi będą wisieć do ziemi. Dlatego mądrze jest zwracać uwagę na modele posiadające regulowany podnóżek, ewentualnie zadowalająco długie siedzisko. Często wystarczy to drugie, ponieważ w trakcie spania milusiński zgina nogi i wówczas zanika potrzeba podnóżka.

 

Ile waży wózek?

Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić, że dwa razy w ciągu dnia musielibyście wnosić na trzecie piętro 15-kilowy wózek z dzieckiem oraz zakupami? Aby nie przeciążyć się dźwiganiem spacerówki, najlepiej wybierać te ważące maksymalnie 8 kilogramów. Przy tym trzeba mieć na uwadze, że im mniejszy, tym bardziej pozbawiony będzie poszczególnych funkcji.

 

Podsumowanie

Nie ma co liczyć na istnienie wózka idealnego. Każdy model ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Kluczowe jest zatem wybranie tego, który będzie, choć w pewnym zakresie odpowiadał wymaganiom rodziców i pociechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here